Lifestyle
6 grudnia 2017

Kulinarne kreacje. Kuchnia idealna dla entuzjasty

Dziś gotowanie coraz częściej traktowane jest jako hobby, a nie – jak do niedawna bywało – nudny obowiązek. Dużą popularnością cieszą się kulinarne programy, blogi i książki. Niemal każdy chce eksperymentować z nowymi przepisami i składnikami, próbować nowych smaków. Społeczeństwo wyraźnie zmienia swoje podejście do sztuki kulinarnej, widząc w tym zarówno korzyści zdrowotne, jak i zyskanie nowych umiejętności.

Popularność superfoods rośnie

Od kilku lat na sklepowych półkach przybywa coraz więcej produktów oznaczonych jako superfoods, superfruit czy supergrain. Według badania firmy Mintel, w roku 2015 odnotowano aż 36-procentowy wzrost ich liczby. Sięgamy też po nieco zapomniane odmiany zbóż. Dużą popularnością cieszy się quinoa (komosa ryżowa), gryka czy nasiona chia. W trosce o zdrowie i znakomite samopoczucie wybieramy te produkty, które mają wysoką zawartość substancji odżywczych.

Kulinarne trendy tego roku

Najgorętszym trendem kulinarnym roku 2017, a niewykluczone, że również przyszłych lat, jest kurkuma. Duży rozgłos zawdzięcza swoim prozdrowotnym właściwościom, m.in. zdolności do łagodzenia stanów zapalnych. Z podobnych powodów świat oszalał na punkcie… napojów z ziemniaków. Batatowe latte czy ziemniaczane smoothie coraz częściej goszczą w naszym menu.

Miejsce idealne na eksperymenty

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu nie mieliśmy aż tak dużego dostępu do orientalnych przypraw i egzotycznych owoców, jak obecnie. W kulinarnych eksperymentach wykorzystujemy rozmaite składniki – również te mocno aromatyczne i barwiące. To właśnie dlatego musimy zadbać, aby aranżacja kuchni była w pełni funkcjonalna.

Wspólny posiłek

Uwaga, plama!

Nieocenione okazują się produkty do wykończenia wnętrz, które ułatwiają czyszczenie powierzchni. Nietrudno przecież o zachlapanie ściany przy blacie czy kuchence. Dzięki inteligentnym, plamoodpornym farbom do wnętrz zabrudzenia dają się usunąć nawet w kilkanaście minut po ich powstaniu. Powierzchnia pomalowana produktem, takim jak na przykład farba plamoodporna Bondex Smart-Paint, nie absorbuje płynnych zanieczyszczeń. Nie trzeba obawiać się także o plamy z ketchupu, musztardy, oleju, czekolady, soków, koncentratów buraczanych, kawy czy wina. Większość zanieczyszczeń usuniemy wodą i miękką ściereczką, te bardziej uporczywe – wodą
z niewielkim dodatkiem detergentu.

Ważny czas reakcji

Jeśli podczas gotowania zdarzy nam się zachlapać ścianę, nie zapominajmy o czasie reakcji. – W zasadzie im szybciej zmyjemy plamę, tym lepiej. W większości mamy godzinę na zmycie zabrudzenia, jednak w przypadku trudniejszych zanieczyszczeń, jak na przykład tych z wina, kawy czy herbaty, powinniśmy zareagować do piętnastu minut od jego powstania – tłumaczy Aneta Jarosz-Palach, brand manager marki Bondex.

Wspólne gotowanie

Pasja ta coraz częściej wkracza do życia towarzyskiego. Dużą popularnością cieszy się dziś cooking party – impreza, podczas której gotujemy z przyjaciółmi. To kolejna okazja do eksperymentów kulinarnych i próbowania nowych produktów. Wiele przyjęć i tak przenosi się przecież do kuchni, jako miejsca idealnego do rozmów czy wspólnego przygotowywania przekąsek i koktajli. Warto zatem zadbać, by wnętrze było urządzone ze smakiem i łatwe do utrzymania w czystości.

Redakcja
domweselny.net.pl

Zobacz

10 stycznia 2022

Czy warto zamawiać profesjonalne pranie tapicerki?

Wykładzina jest istotnym punktem w naszym domu. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju...
15 maja 2020

Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy?

Mężczyźni często zastanawiają się nad tym, ile pieniędzy przeznaczyć na zakup...
29 października 2019

Premiery filmowe w drugiej połowie listopada

Listopad wydaje się być ciekawym miesiącem dla kinomaniaków. Wszystkie najważniejsze...