Dekoracje i dodatki
25 grudnia 2017

Jakie napoje na wesele?

Wybranie napojów na wesele to pozornie niezbyt trudna decyzja. Z jednej strony nie możemy ich pominąć, a z drugiej niektóre oferty lokali ich nie obejmują i należy zamówić je samemu i dostarczyć na miejsce. W jaki sposób obliczyć ile i jakich napojów będziemy potrzebować na własnym weselu ? 

Napoje na wesele – jak je wybrać i ile  jest ich potrzebnych na osobę ?

Najlepiej jest przygotować około 3 litrów an jedną osobę. Proporcje mogą być różne. Najczęściej jest to około 40 procent coca-coli i innych napojów gazowanych, pięćdziesiąt procent soków owocowych i dziesięć procent wody mineralnej. Oczywiście, jeżeli znane są nam upodobania gości, możemy zmienić powyższe proporcje. 

Ilość wypitych płynów zależeć będzie na pewno od temperatury na zewnątrz i wewnątrz budynku, tego czy na sali obecna jest klimatyzacja, od rodzajów potraw, a także od tego, jak dobrze będą się bawić goście.

Wodę mineralną i soki należy podawać w dzbankach. Lód jest świetnym dodatkiem w bardzo gorące dni, ale najlepiej jest go podać osobno w specjalnych kubełkach. Napoje gazowane najlepiej jest podawać w małych, szkolnych butelkach. Niewątpliwym faux pas jest położenie na stole napojów gazowanych w dużych, plastikowych butelkach. Taki dodatek popsuje nawet najlepiej przygotowany i udekorowany stół i żaden dobry restaurator nie powinien na to wyrazić zgody. Niemniej jednak czasem to my musimy tego dopilnować... 

Najlepszym rozwiązaniem będzie zakupienie napojów w hurtowniach, która z pewnością przyjmie niewykorzystane skrzynki z napojami po weselu.

Barista na weselu

Napoje doliczone do oferty lokalu

Jeżeli napoje zostały wliczone do ceny przyjęcia, najlepiej zapytać o dokładne szczegóły. Lokal może bowiem rozdawać napoje bez ograniczeń, lub też dawać w ramach podstawowej opłaty ok 1 l na osobę. Jak wspomniano powyżej jest to stanowczo za mało. Dlatego należy wcześniej dowiedzieć się jak będzie wyglądać opcja co do zwiększania ilości napojów. Koniecznie należy tą kwestię ustalić wcześniej z restauratorem, aby nie narazić się na przykre niespodzianki, związane z dodatkowymi opłatami, gdy zabraknie napojów, a właściciel lokalu zarządza od nas wysokich opłat, niczym w dobrej restauracji.  

Warto także ustalić, jakie rodzaje napojów mają być podawane na przyjęciu. Najlepiej jest o to zapytać przy okazji ustalania menu i zdać się na porady doświadczonych właścicieli sali weselnej. Należy zwrócić uwagę na jakość i markę podawanych napojów, jeżeli dostarczy nam je sala weselna. Jeżeli życzeniem młodych jest obecność na weselu drink baru, należy także ustalić ile i jakie rodzaje napojów będą tam obecne.

Herbata i kawa w takich lokalach zwykle podawane są bez żadnych ograniczeń. Znakomitym pomysłem jest zorganizowanie słodkiego bufetu w formie stołu, gdzie podawane będą owoce i ciastka, jak również kawa i herbata w termosach. Dzięki temu każdy będzie mógł z nich skorzystać, kiedy będzie chciał.  

Nie należy się obawiać, że zakupimy za dużo napojów, bowiem niewykorzystane i nieotwarte soki i wodę mineralną będziemy mogli bez problemu przechowywać przez dłuższy czas w domu. Zawsze jest to lepsze rozwiązanie, niż sytuacja, gdyby ich zabrakło na przyjęciu.

Redakcja
domweselny.net.pl

Zobacz

17 grudnia 2021

Dekoracje ścienne do salonu

Malowana fototapeta to świetny sposób, aby przenieść do swojego salonu atmosferę z zewnątrz...
13 stycznia 2018

Rodzaje kieliszków, czyli jak podawać alkohole?

Mimo iż wódka wciąż stanowi najpopularniejszy trunek serwowany na weselach, zazwyczaj...
12 stycznia 2018

Stylowe dekoracje sali weselnej

Organizując wesele do dyspozycji pozostaje wiele różnego rodzaju sal weselnych, mniej i...