Dekoracje i dodatki
9 grudnia 2017

Alkohol na weselu

Zawsze przed weselem pojawiają się wątpliwości dotyczące alkoholu. Wiele pytań zadawanych jest na forach internetowych. Najczęstszy problem to ilość i rodzaje alkoholu, które powinno się wybrać. Nie powinno to dziwić, bo na ten cel wydaje się dość dużą ilość pieniędzy.

Najpopularniejszym z alkoholi jest rzecz jasna wódka, która przeliczana jest przeważnie 0,5 l na każdą osobę, nie wykluczając poprawinach. Nie można zapomnieć także o butelkach, które rozdawane są w konkursach weselnych jako nagrody oraz dla osób robiących tzw. bramy. Najlepiej, gdy wódka podawana podczas uroczystości jest schłodzona, np. za pomocą kubełków z lodem.Czysta wódka serwowana jest w kieliszkach pozbawionych nóżek, które cechują się pojemnością od 25 do 60 ml. Lepszym wyborem będą kieliszki o mniejszej pojemności - to z troską o kobiety. Podczas uroczystości powinna znaleźć się osoba, która będzie odpowiedzialna za alkohol.

Jaką wódkę wybrać?

Najważniejsze, aby był to dobry gatunek, najlepiej uprzednio sprawdzony i pochodzący z pewnego źródła. Oszczędności na alkoholu nie są wskazane, na pewno docenią to przybyli goście.

Zauważalną popularność zyskują domowej roboty nalewki, ale pamiętać trzeba, że jest to alkohol bez akcyzy i najlepiej poinformować o tym zamiarze właściciela domu weselnego. Być może gospodarz obiektu nie życzy sobie tego. Alkohole takie podawane są w kieliszkach na nóżce, w temperaturze pokojowej.

Jakie wino podać?

Obecnie prawie każde wesele zaopatrzone jest w wino. Trunek ten liczy się 0,35 l na osobę. Wino białe (można zastąpić różowym) i czerwone zakupić należy w proporcjach 50/50. Najbardziej polecane rodzaje win to półwytrawne lub wytrawne. Wina słodkie skutkują pogorszeniem samopoczucia w dniu następnym.

Wódki smakowe, nalewki, wina itp. powinny znajdować się na pobocznym stoliku, który tworzy swego rodzaju minibarek. Oczywiście nie może tam zabraknąć kieliszków i szklanek, a także dodatków w postaci lodu, soków i innych elementów ułatwiających przygotowywanie drinków. Zazwyczaj wystarcza po jednej butelce z kilku trunków różnego rodzaju.

Toast weselny

Szampan na powitanie gości

Tradycją jest witanie gości lampką szampana po wejściu na salę weselną. Przeliczanie szampana wygląda następująco - 7 osób na butelkę. Wraz z szampanem powinien znajdować się też zamiennik dla gości, którzy nie piją alkoholu - może być to jakiś sok, w odpowiednio oznaczonym kieliszku.

Open bar lub barman

Ciekawym rozwiązaniem jest wynajęcie barmana, ale będzie to kosztowne. Uznać można to też jako dodatkową atrakcję, ponieważ barmani potrafią zrobić nieprzeciętne show podczas przygotowywania drinków. Z właścicielem lokalu można także ustalić otwarcie drink baru. Płaci się wówczas za ilość wypitego przez gości alkoholu.

Alkohol i para młoda nie jest dobrym połączeniem podczas wesela, ponieważ wypita kolejka po każdym z toastów może przynieść kompromitację, a tego lepiej uniknąć. Jest to wyjątkowy dzień, na który nowożeńcy przygotowują się długi czas, dlatego lepiej postarać się, aby wszystko odbyło się idealnie.

Redakcja
domweselny.net.pl

Zobacz

21 sierpnia 2024

Jaki papier na zaproszenia wybrać?

Wybór odpowiedniego papieru na zaproszenia to zadanie, które wymaga uwagi i precyzji...
17 grudnia 2021

Dekoracje ścienne do salonu

Malowana fototapeta to świetny sposób, aby przenieść do swojego salonu atmosferę z zewnątrz...
13 stycznia 2018

Rodzaje kieliszków, czyli jak podawać alkohole?

Mimo iż wódka wciąż stanowi najpopularniejszy trunek serwowany na weselach, zazwyczaj...