Wesele i ślub
16 października 2019

Ślub plenerowy w 5 krokach

Piękna zieleń, altana dla młodej pary i urzędnika, białe krzesła i kwiatowe dekoracje – to ślubne obrazki z amerykańskich filmów, które coraz chętniej i z dużym powodzeniem przenosimy na nasz polski grunt. Jak zorganizować wymarzony ślub plenerowy? Oto 5 kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę.

MIEJSCE

Od kiedy w życie weszły przepisy, że związek małżeński można zawrzeć poza budynkiem urzędu stanu cywilnego, parom nie brakuje fantazji w wymyślaniu oryginalnych miejsc na zorganizowanie ceremonii. Wiele stawia jednak na praktyczne i wygodne rozwiązania, wybierając na wesele obiekt, który jednocześnie ma warunki do organizacji ślubu na świeżym powietrzu. Wtedy tuż po uroczystości i złożeniu życzeń goście mogą przejść do sali balowej i rozpoczyna się zabawa.

FORMALNOŚCI

Ze względu na kościelne obostrzenia, mówiące o tym, że ślub nie może odbywać się poza obszarem świątyni, większość ceremonii w plenerze ma charakter cywilny. Aby urzędnik udzielił ślubu, trzeba spełnić zaledwie kilka formalności więcej niż w przypadku standardowej uroczystości. Najpierw należy napisać pismo dotyczące organizacji ślubu poza USC. W miejscu, w którym odbywa się ceremonia plenerowa, musi być możliwość powieszenia godła państwowego. Para młoda, urzędnik i świadkowie powinni znajdować się pod zadaszeniem – potrzebny więc będzie niewielki namiot lub altana.

WYSTRÓJ

Poza tymi formalnymi wymogami, wiele zależy od wyobraźni państwa młodych. Standardowo, zorganizowaną na ślub plenerowy przestrzeń dekoruje się jasnymi kwiatami. Czasem – w zależności od upodobań – rozwijany jest biały dywan. – U nas śluby plenerowe odbywają się przy basenie – mówi Jakub Urbaniak, właściciel Rezydencji Miętowe Wzgórza pod Warszawą. – Projektując to miejsce, chcieliśmy, aby znalazła się przestrzeń idealna do zawarcia związku małżeńskiego na świeżym powietrzu, rodem z amerykańskich filmów. I taką mamy – w białej altanie przy basenie.

Ślub w plenerze

DODATKOWE „UMILACZE”

Organizując ślub plenerowy, koniecznie trzeba pomyśleć o nagłośnieniu. Możemy zorganizować je sami, choć nie zawsze jest to konieczne. Niektóre obiekty, poza dekoracją, krzesłami i namiotem lub altaną, dostarczają także potrzebny sprzęt. – W Miętowych Wzgórzach w cenie ślubu plenerowego jest również duet lub kwartet smyczkowy, przygrywający, gdy goście składają parze młodej życzenia oraz przed ceremonią, kiedy serwowany jest aperitif – dodaje Jakub Urbaniak.

POGODA

Jednym z głównych czynników, który powstrzymuje pary młode przed organizacją ślubu na świeżym powietrzu jest pogoda. Aby nie stresować się prognozą meteorologów i nerwowo nie sprawdzać ich przewidywań na kilka dni przed uroczystością, warto wybrać na ślub plenerowy miejsce, w którym – w razie deszczu – będziemy mogli spokojnie zrealizować plan B. – W przypadku, gdy pogoda płata figle, przenosimy ceremonię do środka. Wciąż jest piękny widok na basen i przyrodę, ale nikomu deszcz nie kapie na głowę – opowiada Jakub Urbaniak. – Na taką reorganizację miejsca zaślubin potrzebujemy dosłownie kilkunastu minut.

Ślub na świeżym powietrzu to ceremonia zupełnie inna od tych zawieranych w ścianach urzędu stanu cywilnego. Gwarantuje niezapomniane przeżycia, zarówno dla pary młodej, jak i gości, ale też piękne zdjęcia. Opcję takiej uroczystości warto rozważyć szczególnie latem.

Redakcja
domweselny.net.pl

Zobacz

14 października 2019

Powiedz „tak” niekonwencjonalnym pomysłom na ślub

Ślub to okazja, by pozwolić sobie na więcej. Wykorzystaj ją! Jeśli chcesz, aby twoje...
2 sierpnia 2019

Trendy sukien ślubnych w 2019 – nowości

Wybranie modnej sukni ślubnej jest naprawdę sporym wyzwaniem zwłaszcza dla tych kobiet...
27 sierpnia 2018

Kosmetyki naturalne - piękno na wyciągnięcie ręki

Nowoczesny człowiek, nasycony technologią i ciągłym postępem, w pewnym momencie zaczyna...