Wesele i ślub
27 sierpnia 2018

Kosmetyki naturalne - piękno na wyciągnięcie ręki

Nowoczesny człowiek, nasycony technologią i ciągłym postępem, w pewnym momencie zaczyna tęsknić za naturą. Zwłaszcza, że w niektórych dziedzinach jest ona niezastąpiona. Jedną z nich jest kosmetologia - chociaż wprawnie rozwinięta przez różne koncerny kosmetyczne, w dużym stopniu więcej szkodzi niż pomaga. Nie tylko ludziom, ale przede wszystkim środowisku (plastikowe, niebiodegradowalne opakowania) i zwierzętom (większość firm, zanim wypuści swoje produkty na rynek, najpierw testuje je na zwierzętach - w Chinach jest to obowiązkowa procedura).

Dlatego do codzienności powracają receptury naszych babć - przepisy, stosowane od pokoleń, pomagają kobietom w każdym wieku dbać o ich urodę i jak najdłużej zachować młody wygląd. Zarówno środki chemii gospodarczej, jak i kosmetyki, wytwarzają ogrom piany, która ląduje w kanalizacji. Niezliczone ilości opakowań po kosmetykach i środkach czystości, wrzucamy do kosza, nie zastanawiając się, co się z nimi stanie dalej. Prawda jest okrutna - nasze porządki - czy to tylko w samej kosmetyczce, czy w całym mieszkaniu - wykorzystujące szeroko pojętą chemię, nie pozostają obojętne na środowisko, w którym żyjemy.

Dlatego warto samemu zainteresować się kosmetyką, a gdy już stworzymy swój własny krem, dezodorant czy mydło, satysfakcja gwarantowana. Każdy kto choć raz użyje kosmetyku naturalnego i porówna jego działanie ze sklepowym, nie będzie mieć później wątpliwości, po który produkt sięgnąć następnym razem!

Kosmetyki naturalne - których używać?

Do kosmetyków naturalnych używanych przez nasze prababcie możemy zaliczyć własnoręcznie wytwarzane kremy, mydła, służące nie tylko do mycia ciała, ale i prania ubrań, pościeli, itp. Ręcznie możemy też wykonać własny dezodorant. Mając na uwadze fakt, że każdy człowiek potrzebuje indywidualnej pielęgnacji, kosmetyka naturalna jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ sami możemy zdecydować, które produkty łączymy i jak je wykorzystujemy. Możemy użyć różnych ziół, olejków eterycznych, maseł do ciała, wosków, itp. Kosmetyki oprócz tego, że są całkowicie naturalne, to jeszcze łatwe w wytworzeniu. Nie potrzebujemy polepszaczy, ani szkodliwych dodatków nieznanego pochodzenia. Nie musimy się zastanawiać, co oznaczają tajemnicze składniki na opakowaniach kosmetyków, ponieważ sami wiemy, czego użyliśmy do wytworzenia naszego produktu.

kosmetyki z naturalnych składników

Kosmetyki naturalne - skład

Przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej nakazują firmom kosmetycznym wypisać wszystkie składniki, zawarte w produkcie w języku łacińskim (skład kosmetyków znajdziemy na opakowaniu pod skrótem INCI - International Nomenclature of Cosmetic Ingredient). Na pierwszym miejscu znajdują się substancje, których jest najwięcej, a im mniejsza objętość danego produktu, tym dalej będzie on znajdować się na liście. Nie obowiązuje podawanie dokładnej ilości w procentach, co niestety utrudnia wybranie najlepszego kosmetyku. Zawartość procentowa składników, decyduje o tym, jak wartościowy i skuteczny jest konkretny produkt. Jeżeli zastanawiasz się gdzie kupić kosmetyki, które rzeczywiście są w 100% naturalne, to takim miesjcem jest z pewnością sklep internetowy earthnicity.pl . Ich produkty od lat cieszą się bardzo dobrą opinią, a klienci potiwerdzają ich uczciwy naturalny skład.

"Mydło i woda, to cała uroda"

W wielu kosmetykach na pierwszym miejscu jest woda. Im więcej wody, tym niestety mniej odżywczych substancji, zawartych w olejkach, itp. Kosmetyki najwyższej jakości zamiast samej wody, stosują hydrolaty oraz ekstrakty z różnych roślin. Dzięki temu, specyfik lepiej działa na naszą skórę.

Wiele kremów, posiada w składzie olej mineralny, który jest pochodną ropy naftowej. Poza tym nawet certyfikaty nie zawsze muszą świadczyć o jakości danego produktu. Warto też wiedzieć, że kosmetyki naturalne a organiczne, to również dwie różne rzeczy. Nie zawsze naturalne substancje zawarte w kosmetyku, pochodzą z organicznych upraw. Przykładowo certyfikat Ecocert gwarantuje, że tylko 10% wszystkich składników znajdujących się w produkcie, musi pochodzić z upraw ekologicznych.

Zabawa w alchemika

W Internecie znajdziemy wiele sklepów oferujących nam naturalne substancje. Możemy wybrać spośród gotowych już kompozycji, albo zakupić osobno rożne produkty, a później połączyć je samodzielnie w domowym laboratorium. Tworzenie własnych kosmetyków może dostarczyć wiele radości. Zabawa w alchemika powinna jednak być najpierw poprzedzona zdobyciem wystarczającej wiedzy na temat tego, co i jak łączyć; które składniki do jakiego typu cery się najlepiej sprawdzą. Nie musimy się obawiać, że kosmetyki wyrządzą nam dużą krzywdę, jednak jeśli cierpimy na alergię, niektóre składniki mogą nas uczulać. Dlatego zawsze lepiej jest zrobić próbę uczuleniową, zanim zaczniemy systematycznie stosować dany produkt.

Stworzenie idealnego kosmetyku to wielka sztuka - metoda prób i błędów. Gdy już zajdzie niesamowita przemiana i wszystkie składniki zmienią strukturę i zamienią się w jedną masę, nasza satysfakcja będzie nieoceniona. Sam fakt, że stworzyliśmy coś sami, będzie dla nas pewnością, że jest to dobry produkt, ponieważ własnoręcznie dobraliśmy składniki. Sami zdecydowaliśmy o tym, co będzie się w nim znajdować, sami nadaliśmy mu zapach i sprecyzowaliśmy działanie: czy ma odżywiać, nawilżać, zmatowić czy odświeżać?

 

Redakcja
domweselny.net.pl

Zobacz

16 października 2019

Ślub plenerowy w 5 krokach

Piękna zieleń, altana dla młodej pary i urzędnika, białe krzesła i kwiatowe dekoracje...
14 października 2019

Powiedz „tak” niekonwencjonalnym pomysłom na ślub

Ślub to okazja, by pozwolić sobie na więcej. Wykorzystaj ją! Jeśli chcesz, aby twoje...
2 sierpnia 2019

Trendy sukien ślubnych w 2019 – nowości

Wybranie modnej sukni ślubnej jest naprawdę sporym wyzwaniem zwłaszcza dla tych kobiet...